Program sestoji iz ogledov umetnin v stalni zbirki, obiska galerijskih občasnih razstav in spoznavanja Narodne galerije, tako same stavbe kot tudi njenega zakulisja in dela, ki ga opravljamo zaposleni v muzeju. Vsako srečanje je razdeljeno na raziskovalno-poučni ogled, ki ga vodita kustodinji pedagoginji in na ustvarjalni del, ki ga vodijo likovni pedagogi. Vsako leto pripravljamo tudi dodatno bonus srečanje, na katerem obiščemo katero od bližnjih ljubljanskih kulturnih ustanov.
1. srečanje: oktober
GALa kustosi
Kdo je kustos in kaj počne? Spoznali bomo, kakšne so njegove/njene naloge v galeriji, pokukali v galerijsko zakladnico umetnin - depoje in si ogledali, kako so v njih pospravljene umetnine, ki niso na ogled. Še sami se bomo preizkusili v vlogi kustosov - izbrali bomo temo za razstavo, svoje izdelke pravilno označili in jih ob koncu srečanja postavili na ogled staršem.
2. srečanje: november
Kabinet čudes
Na razstavi Mojstrovine pinakoteke Praškega gradu bomo spoznali cesarja Rudolfa II., ki je na svojem praškem dvoru zbiral različne dragocene predmete, kot so dragi kamni, nakit, kovanci, pa tudi veliko krasnih umetnin. Doma bomo pobrskali za kakšnim zanimivim skrivnostnim predmetom, ga predstavili prijateljem na Galovem klubu in skupaj sestavili GALerijski kabinet čudes.
3. srečanje: december
Ivanini kolački v darilnih škatlicah
Slika Mamica kavopivka je bila slikarki Ivani Kobilca še posebej pri srcu. Raziskovali bomo, kako je slikarka ustvarjala priljubljeno podobo. Ogledali si bomo še druge Ivanine slike, ki bi nam lahko zadišale. V delavnici bomo sami pripravili okusne Ivanine kolačke in zanje izdelali darilne škatlice iz ponovno uporabljenih materialov.
4. srečanje: januar
Kiparjenje v glini
Ste se že sprehodili kdaj na Rožnik? Spomenik Ivanu Cankarju na vrhu je delo kiparja Frančiška Smerduja. V galerijski stalni zbirki je na ogled njegov kip Drobne sanje, mi pa bomo obiskali tudi njemu posvečeno razstavo in si ogledali manjša dela, ki jih je ustvarjal iz gline, kamna in brona. V delavnici bomo tudi sami zakopali roke v glino, jo temeljito pregnetli in izdelali svoje kiparske mojstrovine, ki jim ne bo para.
5. srečanje: februar
Kraški grički
Umetnik Zoran Mušič je svoja dela ves čas navezoval na Kras, ki mu je z od sonca razbeljeno pokrajino, suhozidi in vonjem po sivki ostal v spominu kot kraj srečnega otroštva. Raziskali bomo njegove podobe gričkov in pokrajine in se v delavnici preizkusili v likovni tehniki, ki je tudi njemu šla izvrstno od rok: grafiki. Matrico bomo izdelali iz moos gumi pene, jo odtisnili in odišavili s čim drugim kot - sivko.
6. srečanje: marec
Pomlad in impresionisti
Štirje prijatelji, slikarji impresionisti, so se v sončnem vremenu radi odpravili v naravo. S seboj so vzeli slikarski kovček, poln ustvarjalnih pripomočkov, in slikali travnike, drevesa, reke … V galeriji si bomo ogledali, kaj v naravi jih je navdušilo in spoznali njihov poseben način slikanja. Potem se bomo sprehodili do bližnjega parka Tivoli in se še sami preizkusili v impresionistični slikarski tehniki.
7. srečanje: april
Razkošni portreti
Ogledali si bomo plemiške portrete Fortunata Berganta, ki so nekoč krasili grajske sobane. Kako pa je potekalo življenje na dvoru, v gradovih? Da se bomo lažje vživeli, si bomo nadeli baročno obleko in lasuljo, potem pa se odpravili na grajski ples! Ustvarjalni del bo posvečen razkošnim avtoportretom - narisali se bomo v baročni opravi in slike oplemenitili z pozlačenimi okvirji, grbi in drugimi dodatki.
8. srečanje: maj
Krajinska umetnost
Spoznavali bomo krajinsko umetnost (landart), katere vodilo je zbližanje umetnosti z naravo. V parku bomo iz listja, vejic, kamenčkov, storžev … izdelali mini in maksi instalacijo v naravi. Ker takšne stvaritve dolgoročno niso obstojne, bomo dela kakor resnični umetniki dokumentirali s pomočjo fotografij in jih označili, da bodo naše krajinske umetnine ostale v spominu še dolgo po tem, ko jih v parku ne bo več videti.
9. srečanje: junij
Presenečenje
Sušilnik las, zobna ščetka, papirnate brisače … Hm, to sodi bolj v kopalnico kot pa v Narodno galerijo! A vse to bomo uporabili na naši zadnji delavnici v tem šolskem letu. Kaj natančno bomo počeli, naj ostane še skrivnost! Ko bomo zaključili z delavnico, pa sledi GALa pogostitev! Ta bo čisto zelena, seveda, tako kot naš škrat.
Datum in program bonus srečanja bo objavljen naknadno.
* Pridržujemo si pravico do spremembe programa.