Program sestoji iz ogledov umetnin v stalni zbirki, obiska galerijskih občasnih razstav in spoznavanja Narodne galerije, tako same stavbe kot tudi njenega zakulisja in dela, ki ga opravljamo zaposleni v muzeju. Vsako srečanje je razdeljeno na raziskovalno-poučni ogled, ki ga vodita kustodinji pedagoginji in na ustvarjalni del, ki ga vodijo likovni pedagogi. Vsako leto pripravljamo tudi dodatno bonus srečanje, na katerem obiščemo katero od bližnjih ljubljanskih kulturnih ustanov.
1. srečanje: oktober
Lov za galerijskim zakladom
Narodna galerija
je velika hiša, polna zanimivosti. Na prvem srečanju bomo poskušali razrešiti
vse galerijske skrivnosti. Nam bo uspelo opraviti opraviti vse umetnostne
naloge, ki nas pripeljejo do skrivnega zaklada?
2. srečanje: november
Hinko Smrekar
Na razstavi si bomo ogledali karikature, na katerih se
je umetnik Hinko Smrekar ponorčeval iz svojih prijateljev in pomembnih oseb iz njegovega časa, pa
tudi iz samega sebe. Ob ugankah, otroških pesmih in povestih bomo spoznali
upodobljene pesnike in pisatelje. Izvedeli bomo, katere knjige je Hinko rad
prebiral in so ga navdihnile za risanje čarovnic, škratov in pošasti. V delavnici bomo izdelali fantazijske sestavljene risbe na posebnem prosojnem papirju.
3. srečanje: december
Ivanini kolački v darilnih škatlicah
Slika Mamica kavopivka je bila slikarki Ivani Kobilca še posebej pri srcu. Raziskovali bomo, kako je slikarka ustvarjala priljubljeno podobo. Ogledali si bomo še druge Ivanine slike, ki bi nam lahko zadišale. V delavnici bomo sami pripravili okusne Ivanine kolačke in zanje izdelali darilne škatlice iz ponovno uporabljenih materialov.
4. srečanje: januar
Sanjske slike
Ste ponoči kaj zanimivega sanjali? Čeprav se marsikdo svojih sanj sploh ne spominja, je znano,
da vsak sanja. V galeriji se bomo ustavili ob umetninah, ki kažejo nočne
prizore, našli pa bomo tudi sanjske podobe. Pokukali bomo še v Knjigo sanj in v
delavnici poslikali svojo prevleko za vzglavnik, da bomo še bolj prijetno spali :)
5. srečanje: februar
Kraški grički
Umetnik Zoran Mušič je svoja dela ves čas navezoval na Kras, ki mu je z od sonca razbeljeno pokrajino, suhozidi in vonjem po sivki ostal v spominu kot kraj srečnega otroštva. Raziskali bomo njegove podobe gričkov in pokrajine in se v delavnici preizkusili v likovni tehniki, ki je tudi njemu šla izvrstno od rok: grafiki. Matrico bomo izdelali iz moos gumi pene, jo odtisnili in odišavili s čim drugim kot - sivko.
6. srečanje: marec
Galerijske slike in ljudske pripovedke
Izvedeli bomo, kako je velikan Hrust »zgradil« Šmarno goro, zakaj je Zlatorog jezno razril planinski raj pod Triglavom, čemú so nad brezskrbnimi pastirji razočarane vile v jezi ustvarile Blejsko jezero, in spoznali dva povodna moža – tistega, ki je izginil v valovih Ljubljanice, in tistega, ki je ustvaril Cerkniško jezero. Iz kartona bomo izdelali premikajoče se lutke junakov, jih okrasili in z njimi odigrali eno od pripovedk.
7. srečanje: april
Deževne umetnine
April je pregovorno najbolj muhast mesec v
letu - star pregovor pravi, da april sedemkrat na dan spodi kmeta s polja
stran. V tem mesecu nam torej najprej prideta na misel dež in dežnik. Na razstavi bomo raziskovali, kako so umetniki
uporabljali različne vremenske razmere. Da nam ga muhasto vreme ne bo prevečkrat zagodlo, se bomo opremili z
dežnikom, ki ga bomo pisano poslikali.
8. srečanje: maj
Slikanje na prostem
Štirje prijatelji, slikarji impresionisti, so se v sončnem vremenu radi odpravili v naravo. S seboj so vzeli slikarski kovček, poln ustvarjalnih pripomočkov, in slikali travnike, drevesa, reke … V galeriji si bomo ogledali, kaj v naravi jih je navdušilo in spoznali njihov poseben način slikanja. Potem se bomo sprehodili do bližnjega parka Tivoli in se še sami preizkusili v impresionistični slikarski tehniki.
9. srečanje: junij
Krajinska umetnost
Spoznavali bomo krajinsko umetnost (landart), katere vodilo je zbližanje umetnosti z naravo. V parku bomo iz listja, vejic, kamenčkov, storžev … izdelali mini in maksi instalacijo v naravi. Ker takšne stvaritve dolgoročno niso obstojne, bomo dela kakor resnični umetniki dokumentirali s pomočjo fotografij in jih označili, da bodo naše krajinske umetnine ostale v spominu še dolgo po tem, ko jih v parku ne bo več videti.
Datum in program bonus srečanja bo objavljen naknadno.
* Pridržujemo si pravico do spremembe programa.